top of page
Scanned Image.jpg

PASJONUJĄCY THRILLER PSYCHOLOGICZNY

Z DYLEMATEM MORALNYM W TLE

Neurochirurg Ejtan Grin wiedzie perfekcyjne życie szczęśliwego męża i ojca. Pewnej nocy, wracając do domu po wyczerpującym dyżurze, potrąca człowieka. Widząc, że mężczyźnie – imigrantowi z Afryki – nie można już pomóc, ucieka z miejsca wypadku. Gdy następnego dnia do drzwi zapuka żona ofiary z jego portfelem w ręku, Ejtan rozpocznie rozpaczliwą walkę, by ratować swoją rodzinę i reputację. Ceną za milczenie kobiety nie będą jednak pieniądze, lecz coś, co zburzy jego uporządkowane życie.

Budząc lwy to trzymająca w napięciu powieść o poczuciu winy, wstydzie i pożądaniu, opowiedziana z kilku punktów widzenia. Gundar-Goshen po mistrzowsku oddaje moralne rozterki swoich postaci, precyzyjnie opisując ich skomplikowaną psychikę. Jednocześnie odsłania przed czytelnikami problemy współczesnego Izraela, które rzadko znajdziemy w literaturze współczesnej.

"Jedyny sposób, by dowiedzieć się czegokolwiek, Ejtanie, to podążać za śmiercią. Śmierć uczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć."

"Gundar-Goshen umiejętnie łączy fabułę thrillera z pogłębionym portretem psychologicznym bohaterów."

- The New York Times -

"Ta powieść wytrąca z poczucia samozadowolenia w napięciu do ostatniej strony.'

- The Wall Street Journal -

"Trzymająca w napięciu. Takich zwrotów akcji nie powstydziliby się autorzy najlepszych thrillerów"

- The Sunday Times UK -

"Gęsty thriller moralny, w którym kolejne zwroty akcji przyprawiają czytelników o palpitacje serca. Ma się wrażenie, że książka za chwilę stanie w płomieniach."

- Kirkus Reviews -

"Gdyby istniała nagroda dla najlepszego pierwszego zdania powieści, Gundar-Goshen z pewnością by ją otrzymała. Budząc lwy to książka odważna i zaskakująca."

- Financial Times UK -

"Wstrząsająca."

- Harper’s Bazaar -

"Dla każdego, kto wierzy w magię słowa pisanego."

- Bookreporter -

19Tsabari-jumbo.jpg

AYELET GUNDAR-GOSHEN

Skończyła psychologię kliniczną na Uniwersytecie Telawiwskim. Pracowała dla izraelskich organizacji działających na rzecz praw człowieka. Jest również cenioną scenarzystką. Za swoją pierwszą powieść One Noght, Markovitch (2012) otrzymała prestiżową nagrodę Sapira dla najlepszego debiutu. Prawa do Budząc lwy sprzedano do dziewięciu krajów. W 2017 roku książka zdobyła prestiżową brytyjską nagrodę Jewish Quarterly-Wingate Prize.

RECENZJA

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego przyzwyczaiło nas już do tego, że książki, które wydaje, są wybierane skrupulatnie. Jednak to, co zostało wybrane do Serii z Żurawiem, utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z najlepszymi poszukiwaczami dobrej literatury na świecie. Zebrać te wszystkie wybitne, aczkolwiek mało znane w Polsce powieści w jedną całość i przedstawić je polskiemu czytelnikowi w takiej formie, to absolutny artyzm. Sam, jako pisarz, życzyłbym sobie, aby moje książki wydawca potraktował w ten sam sposób.

Zanim przejdę do meritum, muszę nadmienić, że nie tylko treść książki mnie urzekła, ale tradycyjnie w Serii z Żurawiem tłumaczenie, redakcja i okładka. Z tłumaczeniem Marty Dudzik-Rudkowskiej spotkaliśmy się już przy okazji innej książki i było to bardzo dobre spotkanie, dlatego i tym razem nie mogło być inaczej. Jeśli chodzi o redakcję, to WUJ jest jedynym wydawnictwem, którego książka nigdy nas nie zawiodła pracą redaktorską. Ot, wzięli sobie w WUJ-u za cel, aby utwory literackie, nad którymi pracują, były idealne. Cóż, takie są. O okładkach tej serii pisaliśmy już wielokrotnie, ale napiszemy raz jeszcze: Małgorzata Flis, jesteś najlepsza!

I kiedy już poobracaliśmy książkę na wszystkie strony, zagłębiliśmy się w treść, która znów okazała się niebanalna, możemy przejść do sedna sprawy. Szczerze mówiąc, to moglibyśmy już nic nie pisać na temat książek z tej serii, tylko wystawiać suche oceny, które mówią o tych książkach więcej, niż cała ta nasza paplanina, ale...

Książki żydowskich pisarzy przysparzają mi wiele radości z czytania. I nie chodzi o treść, bo z nimi jest różnie, ale o sposób pisania. "Mają oni tendencję to miękkiej filozofii", mawiał mój profesor na NYCU. Lubią dywagować nad niezauważalnymi na pierwszy rzut oka problemami, a każde zdanie w ich książkach jest wyważone, dogłębnie przemyślane i... ma sens. Tak, każde zdanie żydowskich pisarzy ma sens. Nie starają się zapchać powieści zbędnymi słowami tylko po to, aby książka była słusznych rozmiarów, starają się raczej być oszczędni w słowach, ale paradoksalnie wychodzi na odwrót i czytelnik otrzymuje słusznych rozmiarów historię, która składa się wyłącznie z potrzebnych zdań. Ot i wyszło filozoficznie...

Budząc lwy odbija się na czytelniku i nie pozwala o książce zapomnieć nawet wiele tygodni po jej skończeniu. Jest w tej powieści jakaś siła, która nakazuje zastanowić się nad ludzką psychiką oraz konsekwencjami nieprzemyślanych działań, ale też nad słusznością powiedzenia, że nic na świecie nie dzieje się bez przyczyny. Miażdżąco przytłaczająca powieść o etyce, godziwości, człowieczeństwie i o relacjach międzyludzkich w chwilach najtrudniejszych z trudnych. Kiedy człowiekowi wydaje się, że stoi przyparty do muru, bez możliwości ucieczki, mur upada, a świat za nim zaskakuje, oszałamia i budzi zdumienie.

Mistrzowsko rozłożone emocje na 350 stronach, ciekawie poprowadzona narracja i bardzo ciekawe tło najbardziej europejskiego kraju ze wszystkich państw azjatyckich.

OCENA: 10+++/10

Uzasadnienie: Precyzyjna, zaskakująca, szokująca i zadziwiająca. Cholernie dobrze napisana. Ta ocena oznacza oczywiście, że książka zostaje nominowana przez nas do naszej nagrody Literacki Hultaj, którą wręczać będziemy podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2020 roku.

SERIA Z ŻURAWIEM

Powieść Życie zaczyna się w piatek jest częścią Serii z Żurawiempublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego. Jest to seria dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych od siebie zakątków świata. Znajdą się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi. Każda książka będzie więc zaproszeniem do kolejnej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej. A wszystko oprawione w cudownie piękne okładki projektu Małgorzaty Flis.

anigif.gif

TYTUŁ: Budząc lwy

AUTOR: Ayelet Gundar-Goshen

WYDAWNICTWO: Uniwersytetu Jagiellońskiego

DATA WYDANIA: 21.05.2019

JĘZYK: polski

TYTUŁ ORYGINALNY: Lehair arajot

TŁUMACZENIE: Marta Dudzik-Rudkowska

PREMIERA: 2016

JĘZYK ORYGINALNY: hebrajski

PROJEKT OKŁADKI: Małgorzata Flis

LICZBA STRON: 352

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 137 x 205 mm

ISBN: 978-83-233-4712-5

Rozmowa z autorką na UCLA Y&S

Nazarian Center for Israel Studies

wydawnictwo_uniwersytetu_jagielloskiego_
bottom of page