top of page
817ibMREJWL.jpg

PODRÓŻE W CZASIE W WERSJI RUMUŃSKIEJ

 

Rok 1897. Na polach pod Bukaresztem znaleziony zostaje nieprzytomny mężczyzna. Nie wiadomo kim jest, ani skąd pochodzi. Może to oszust albo przestępca uciekający przed pościgiem?  A może pacjent szpitala psychiatrycznego? 

Akcja tej na poły kryminalnej powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie 13 dni: od piątku 19 grudnia do końca roku. Dzięki niezwykle żywo odmalowanym obrazom atmosfera Bukaresztu końca XIX wieku odtworzona jest niczym w filmie. Wystarczy otworzyć książkę, aby znaleźć się w stolicy Rumunii.

"Czekałeś na jakiś cud, drogi Danie. Czekałeś na swoje nowe życie, wyglądając przez wybite okno"

„Życie zaczyna się w piątek” to książka, którą można czytać jako powieść kryminalną, powieść fantastyczną o podróżach w czasie lub powieść historyczną, ale czytelnik wyniesie z niej największą korzyść, jeśli zapomni o wszystkich tych kategoriach i będzie ją postrzegał jako żywy świat, pełen poezji i prawdy, jak wszystkie utwory, które coś znaczą w literaturze światowej."
- Mircea Cărtărescu |  rumuński pisarz, poeta i eseista -

"Portret pełnego życia Bukaresztu. Debiutancka powieść, która uderza niezwykłą wyobraźnią autorki"

- Le Monde des Livres -

"Wielowymiarowy mikrokosmos dziewiętnastowiecznego Bukaresztu."

- Waterstones blog -

"Opowiedziana z wielu perspektyw powieść Pârvulescu, podparta gruntowną znajomością historii i kultury Rumunii, roztacza wokół siebie niezwykłą atmosferę. Kolejne obrazy przesuwają się niczym na taśmie filmowej, a czytelnik delikatnie wznosi się ponad znaną mu rzeczywistość dnia codziennego."

- Scottish Review -

"Piękno tej lektury polega na tym, że nie jest nachalne. Nie pędzi na łeb na szyję, lecz snuje się powoli po dziewiętnastowiecznym Bukareszcie, okraszone wykwintnym słownictwem. Cudowne opisy oraz inteligentne prowadzenie fabuły sprawia, że nie można się od książki oderwać. Już od pierwszych stron można zauważyć, że książka została napisana z pasji i potrzeby opowiedzenia ciekawej historii."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -

foto-Ioana-Parvulescu.jpg

IONA PÂRVULESCU

Wykłada literaturę rumuńską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Bukareszcie i jest redaktorem w „România literară”. Zapoczątkowała i przez prawie dziesięć lat koordynowała w Wydawnictwie Humanitas kolekcję literatury światowej „Cartea de pe noptieră”.

RECENZJA

Podróż sentymentalna do przeszłości, zderzenie teraźniejszości z cudowną kulturą, historią i obyczajami dziewiętnastowiecznej Rumunii, jednego z najciekawszych i najpiękniejszych krajów Europy. Historia opowiedziana w sposób wyważony, wykwintny i estetyczny. Czytając książkę Pârvulescu, odnieśliśmy wrażenie, jakoby autorka chciała wyrazić swoją tęsknotę za epoką nowożytną, i aby jaśniej wyrazić naszą opinię, przytoczymy cytat z jednego z filmów Woody Allena (O północy w Paryżu): Przeświadczenie, jakoby inny odstęp czasu był lepszy niż ten, w którym żyjemy, to skaza na romantycznej wyobraźni ludzi nieradzących sobie z teraźniejszością. Nie oceniamy autorki, rozumiemy ją, bo sami też nie radzimy sobie z teraźniejszością i ciągnie nas do przeszłości.

Sama książka w wielu momentach przypomina warstwę psychologiczną tego filmu, choć to dwie różne konstrukcje, o zupełnie innym zabarwieniu lirycznym, lecz bardzo zbieżnym przekroju emocjonalnym.

W przeciwieństwie do Allena autorka postanowiła jednak nieco okraść bohatera z emocji i charakteru, i wcale nie jest to wadą tej książki, a przemyślanym działaniem, które pozytywnie wpływa na całokształt. W tej powieści nie chodzi o to, aby Dan (bohater książki) grał pierwsze skrzypce, tu bohaterowie są tłem, a osią napędową XIX wieczny Bukareszt i różnica kulturowa między przedwojenną Rumunią a tą obecną. Różnica, jaka została wyznaczona wojenną i komunistyczną hibernacją.

Życie zaczyna się w piątek to reportaż z nowożytnego Bukaresztu, osadzony na barkach fikcyjnego Dana Kretzu i kilku innych przewrotnych postaci, które ani na pierwszy rzut oka, ani przy ponownym spojrzeniu, mogłyby wydawać się osobami sympatycznymi. Czegoś im brakuje... Te postaci drażnią, szczególnie Iulia Margulis, choć nie można powiedzieć, że Costache Boerescu czy Nicu są lepsi. Ten ostatni, z racji swego wieku, broni się jeszcze jakoś, ale z pozostałymi czeka Was udręka. I wcale nie powinno Was to zniechęcić, wręcz przeciwnie, te postaci są wybitnie wyjątkowe i zdaje się, że właśnie tak miało być (w zamyśle autorki). Właśnie dlatego ta powieść jest szalenie ciekawa, intrygująca i nieodkładalna, że nic w tej książce nie jest oczywiste.

Zaliczyć taki debiut to wielka sztuka. Ta powieść oddaje w zupełności, jak wielki potencjał drzemie w autorce i jak nieziemski talent pisarski posiada.

Naczelny Hultaja Literackiego, Ivo Vuco, zwykł powiadać, że to, co w historii niedopowiedziane, jest znacznie lepsze od tego, co zostało nadmiernie wyeksponowane. Zdaje się, że autorka wychodzi z tego samego założenia i w myśl tej teorii stworzyła majstersztyk, który powinien znaleźć się w każdym domu.

Temat budzący zainteresowanie, fabuła przemyślana, sprytna konstrukcja, a wszystko, jak zwykle w tej serii, pięknie opakowane w cudownie piękną okładkę autorstwa Małgorzaty Flis.

Życie zaczyna się w piątek to idealna powieść na długie chłodne wieczory i dżdżyste weekendy. I jeśli miałabym wybierać między piękną pogoda a tą książką, to niech pada, niech leje, niech hula wiatr, bo chcę się znów zamknąć w swoim pokoju i zanurzyć się raz jeszcze w tej magicznej powieści.

OCENA: 9,5 / 10

Uzasadnienie: książka przemyślana, dobrze skonstruowana i mądra. Jeden z najlepszych debiutów, z jakim spotkaliśmy się.

KSIĄŻKA OTRZYMAŁA NAGRODĘ LITERACKĄ UNII EUROPEJSKIEJ W RKU 2013

SERIA Z ŻURAWIEM

Powieść Życie zaczyna się w piatek jest częścią Serii z Żurawiem publikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego. Jest to seria dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych od siebie zakątków świata. Znajdą się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi. Każda książka będzie więc zaproszeniem do kolejnej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej. A wszystko oprawione w cudownie piękne okładki projektu Małgorzaty Flis.

anigif.gif

TYTUŁ: Życie zaczyna się w piątek

TYTUŁ ORYGINALNY: Viața începe vineri

AUTOR: Ioana Pârvulescu

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

SERIA WYDAWNICZA: Seria z Żurawiem

TŁUMACZENIE: Karolina Brykner & Tomasz Klimkowski

PROJEKT OKŁADKI: Małgorzata Flis

PREMIERA ORYGINAŁU: 2009

PREMIERA POLSKA: 13.10.2016

LICZBA STRON: 272

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 148 x 210 mm

ISBN: 978-83-233-4049-2

Oryginalny spot reklamowy rumuńskiego wydawnictwa Humanitas Fiction (2009r.)

wydawnictwo_uniwersytetu_jagielloskiego_

#zyciezaczynasiewpiatek #ioanaparvulescu #wydawnictwouniwersytetujagiellonskiego #WUJ #seriazzurawiem #hultajliteracki #recenzja #wirtualnapolska #artpapier #wyliczanka #lubimyczytac

bottom of page