SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ I INNE OPOWIASTKI - Oscar Wilde
- hultajliteracki
- 23 lut 2022
- 6 minut(y) czytania
Pięć zebranych w tym tomie opowiadań (Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Samolubny olbrzym, Prawdziwy przyjaciel, Prześwietna petarda) jak wszystkie bajki z morałem przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych czytelników. Każda z tych pięknie opowiedzianych historii niesie finezyjną aluzję. Baśnie są zdecydowanie odmienne, we wszystkich jednak zawarte jest ważne przesłanie. Mówią o dobru i złu, pokazując, iż zło nie zawsze musi oznaczać nikczemność, gdyż wystarczy mu żywić się samolubstwem – a prawdziwa miłość ostatecznie zatriumfuje. Te czasem mroczne, a zarazem barwne opowieści traktują przede wszystkim o sobkostwie, współczuciu, chrześcijaństwie, wielkoduszności i miłości.
Oscar Wilde to nie tylko powieść Portret Doriana Graya, to również poezja, eseje, dramaty i komedie sceniczne oraz bajki i opowiadania. Ta książka zawiera pięć bajek napisanych krótką formą i każda z nich jest tak inna od pozostałych, jakby napisane zostały przez różnych autorów. To pokazuje nam, jaki potencjał drzemał w autorze i czego moglibyśmy się po nim spodziewać, gdyby nie odszedł tak wcześnie.
Trudno wyrokować, która z bajek zawartych w tym tomie jest lepsza, a która gorsza, bo każda ma w sobie coś indywidualnie pięknego. Moją uwagę natomiast przykuła ostatnia z nich, czyli
Prześwietna Petarda, która bardzo, ale to bardzo przypomina twórczość Etgara Kereta, a przecież Keret zadebiutował 91 lat po śmierci Wilde'a. Znaczy to mniej więcej tyle, że Wilde inspiruje innych pisarzy nawet dzisiaj, bo to, że inspirował w epoce wiktoriańskiej, to wiemy, ale zdaje mi się, że jeśli za 200 czy 300 lat będzie ktoś pisał recenzję książki Oscara Wilde'a, znów przywoła jedno z im współczesnych nazwisk, pisząc, że Wilde miał na niego wpływ. To zaleta wielkich artystów, że mogą wpływać przez wieki na kolejnych twórców, a Oscar Wilde był wielkim artystą bez wątpienia.
Znakomite bajki Oscara Wilde’a poruszą serca czytelników w każdym wieku.
SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ
W mieście pełnym cierpiących biednych ludzi jerzyk, który został pozostawiony po tym, jak jego stado odleciało na zimę do Egiptu, spotyka posąg zmarłego „Szczęśliwego Księcia”, który w rzeczywistości nigdy nie zaznał prawdziwego smutku, bo mieszkał w pałacu, do którego smutku nie wpuszczano. Oglądając różne sceny ubogich ludzi ze swojego wysokiego pomnika, Szczęśliwy Książę prosi jerzyka, aby zdjął mu rubin z rękojeści, szafiry z jego oczu oraz złoty listek pokrywający jego ciało i rozdał wszystko ubogim. Gdy nadchodzi zima i Szczęśliwy Książę zostaje pozbawiony całej swej urody, dochodzi do tragedii, ale wtedy pojawia się anioł...
Dworzanie nazywali mnie Szczęśliwym Księciem i zaiste byłem szczęśliwy, jeśli szczęściem jest życie tylko przyjemnością. Tak właśnie żyłem i tak umarłem.
SŁOWIK I RÓŻA
Słowik podsłuchuje, jak student skarży się, że córka profesora nie będzie z nim tańczyć, bo nie może dać jej czerwonej róży; Zielona Jaszczurka, Motyl i Stokrotka śmieją się z tego ucznia. Słowik odwiedza wszystkie drzewa w ogrodzie, a jedna z róż mówi mu, że istnieje sposób na wyhodowanie czerwonej róży, ale tylko wtedy, gdy słowik jest gotów śpiewać najsłodszą pieśń dla róży przez całą noc, wciskając w serce cierń i poświęcając swoje życie...
Jeśli chcesz zdobyć czerwoną różę - oznajmił krzew - musisz ją utkać z muzyki w blasku księżyca.
SAMOLUBNY OLBRZYM
Samolubny Olbrzym posiada piękny ogród z 12 brzoskwiniami i pięknymi pachnącymi kwiatami, w którym uwielbiają się bawić wracające ze szkoły sieci. Po powrocie z siedmioletniego pobytu u swojego przyjaciela, kornwalijskiego Ogra, Olbrzym obraża się na dzieci i buduje mur, który ma je powstrzymać. Stawia nawet tablicę ogłoszeniową „NATRĘCI BĘDĄ SUROWO KARANI”. Wtedy zapada w ogrodzie wieczna zima...
Każdego popołudnia, gdy dzieci wracały ze szkoły, zwykły zachodzić do ogrodu Olbrzyma, aby się tu pobawić.
PRAWDZIWY PRZYJACIEL
Ta historia jest jakby historią w historii. Zaczyna się od tego, że bobroszczur prawi kaczce morały o jej kaczątkach, które odmawiają jej posłuszeństwa. Kiedy wspomina o przyjaźni, na drzewie przysiada mały ptaszek, który usłyszał rozmowę i rozpoczyna opowieść, mającą na celu wyjaśnienie bobroczczurowi, czym jest prawdziwa przyjaźń.
Janek był małym człowiekiem, który posiadał piękny ogród, w którym hodował kwiaty wszelkiego rodzaju i kolorów, które sprzedawano na rynku, aby zarobić trochę pieniędzy. Lubił towarzystwo innego mężczyzny, Jakuba, młynarza, który w okresie letnim bardzo często odwiedzał Janka i z którym dzielił myśli o przyjaźni i lojalności. Janek był tak oddany Kubie, że podarował mu nawet całe bukiety kwiatów z własnego ogrodu.
Jednak gdy nadeszła zima, Janek znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ jego kwiaty nie kwitły już do następnej wiosny, co oznaczało, że był zubożały, żyjąc na prostej diecie składającej się z kilku gruszek lub twardych orzechów. Tamta zima była tak surowa, że musiał sprzedać niektóre ze swoich przydatnych narzędzi ogrodniczych, w tym taczkę oraz srebrny łańcuszek, fajkę i kilka srebrnych guzików. Tymczasem młynarz mieszkał wygodnie we własnym domu i unikał odwiedzania przyjaciela lub pomagania mu w jakikolwiek sposób, aby nie wzbudzać w nim zazdrości i nie popsuć ich przyjaźni.
Wreszcie nadeszła wiosna...
Prawdziwi przyjaciele wszystkim powinni się dzielić - powtarzał Młynarz, a Janek kiwał głową i uśmiechał się bardzo dumny, że ma przyjaciela, który głosi tak szlachetne poglądy. Niektórym sąsiadom wydawało się to jednak dziwne...
PRZEŚWIETNA PETARDA
Ta historia dotyczy petardy, która jest jedną z wielu wypuszczonych na weselu księcia i księżniczki. Rakieta jest niezwykle pompatyczna i zarozumiała, i oczernia wszystkie inne fajerwerki, ostatecznie wybuchając płaczem, aby zademonstrować swoją „wrażliwość”...
Natychmiast widać, że całe życie spędziłaś na wsi - odrzekła Petarda. - Inaczej bowiem dobrze byś wiedziała, kim jestem. Ale cóż, wybaczam ci twoją ignorancję. Nie byłoby w porządku oczekiwać po innych, iż okażą się równie świetni jak ja.
Powyższa publikacja jest wznowieniem, które zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na samego Oscara Wilde'a i wspaniałe opowiastki zawarte w tej książce, ale również na jakość tego wydania. Piękna to rzecz, ze wspaniałą twardą oprawą, aksamitnym grzbietem i zakładką w formie wszytej wstążki. Kolorystyka cudowna, aż prosi się, aby wszystkie dzieła Wilde'a wydać w takiej samej szacie graficznej i w tym samym formacie, tak, aby tworzyły one cudowny komplet dzieł irlandzkiego pisarza. Okładkę zaprojektowała Urszula Gireń, która odpowiada również za oprawy wznowionych ostatnio przez Wydawnictwo Zysk i S-ka powieści Maurice'a Leblanca (Arsène Lupin).
Wspomnieć należy również o Charlesie Robinsonie, słynnym brytyjskim ilustratorze, którego rysunki znajdziemy w tej książce, a jest ich naprawdę całe mnóstwo i wszystkie są bardzo ładne. Jeśli nie kojarzycie Robinsona, to podpowiemy Wam, że jest to ten sam człowiek, który stworzył ilustracje między innymi do Alicji w Krainie Czarów, Baśni braci Grimm, czy też do Tajemniczego ogrodu i Odysei Homera.
Za przekład na język polski odpowiada Jerzy Łoziński, który tłumaczył również J.R.R. Tolkiena, Arthura Conana Doyle'a, czy Charlesa Dickensa.
Książka nie rozpadnie się szybko, bo jest szyta, a grzbiet pięknie oklejony wspomnianym aksamitem.
A zatem jak widać, wyjątkowość tej książki jest wielowarstwowa i naprawdę warto tę pozycję mieć w swoich zbiorach. Zdaje się, że wznowienie Szczęśliwego Księcia w takim formacie było mocno przemyślane i tylko szkoda, że jest to jednorazowy strzał.
OSCAR WILDE (1854-1900)
Angielski poeta, prozaik i dramatopisarz. W latach 1887-1889 pracował jako dziennikarz w "Pall Mall Gazette", potem był wydawcą "Woman's World". W tym okresie napisał Szczęśliwego księcia i inne opowiadania oraz powieść Portret Doriana Graya. Później z dużą regularnością publikował komedie satyryczne, które przyniosły mu uznanie u czytelników: Wachlarz lady Windermere, Kobieta bez znaczenia, Mąż idealny, Bądźmy poważni na serio. W 1895 roku Wilde został aresztowany, oskarżony o praktyki homoseksualne i skazany na dwa lata ciężkich robót. Po wyjściu na wolność pod zmienionym nazwiskiem, jako Sebastian Melmoth, wyjechał do Francji i tam spędził ostatnie lata życia. W tym okresie opublikował słynny poemat Ballada o więzieniu w Reading oraz pełna rozpaczy spowiedź De profundis.
Tytuł: Szczęśliwy Książę i inne opowiastki
Autor: Oscar Wilde
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 21 grudnia 2021
Tytuł oryginalny: The Happy Prince and Other Tales (The Happy Prince, The Nightingale and the Rose, The Selfish Giant, The Devoted Friend, The Remarkable Rocket)
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Premiera: 1888 r.
Ilustracje: Charles Robinson
Projekt okładki: Urszula Gireń
Oprawa: Twarda, uszlachetniona
Liczba stron: 120
Format: 140 x 205 mm
ISBN: 978-83-8202-408-1
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:
Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu. Przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy.
Walka z naturą. Walka o miłość. Walka o szacunek. Na Północy trzeba umieć żyć!
W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca. Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu?
#oscarwilde #szczesliwyksiazeiinneopowiastki #klasykaliteratury #wydawnictwozyskiska #szczesliwyksiaze #slowikiroza #samolubnyolbrzym #prawdziwyprzyjaciel #przeswietnapetarda #wydawnictwozysk #zyskiska #zysk #hultajliteracki #recenzja #literaturaangielska #krotkaforma #opowiadania #bajki #opowiastki #basnie
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW
•ZAPOWIEDZI•
•PROMOCJE•
•PREMIERY•
•RECENZJE•
•WYWIADY•
•PATRONAT MEDIALNY•
+48 698 800 944
Comentarios